Week 14 – What We are Eating and How Much We Spent on Groceries 2022

Wowsers did prices go sky high in just over a week. I hadn’t really noticed that large of an increase until this week’s shopping trip. Eggs and butter seemed to be the biggest jump for me. $4/doz for eggs and $5/lb for generic butter. Yikes!

I asked the guys about the price and Mr. Chris said their cost for eggs was $3.03/doz. That’s COST. Apparently supply chain and the bird flu are pushing egg costs up and sounds like it will stay that way for a while. Seriously I can get eggs cheaper from my farmer guy up the street, which I have been doing anyways.

Rising costs on everything makes me just want to go local as much as possible. I have never been a person who relies solely on grocery stores for my food. If I am going to pay that much for meat and eggs I might as well get them directly from the farmer here, right?

These rising costs really concern me when it comes to the small mom and pop stores though. These prices will drive people to the large chain stores like Walmart. That’s a big deal for them. Even losing 10% of their sales could really hurt them big time.

I paid $90 this week for 2 bags of groceries. The most expensive thing I bought was a chuck roast for $17.50 and 90% ground beef for $6.21.

I am keeping our meals lighter on meat this week. It’s better for us anyways.

On the menu this week:

Dinners: tacos, pot roast, soup, breakfast for dinner, grilled sandwiches, big salads

For breakfast: I plan on making another quiche and blueberry muffins. We also have lots of eggo waffles, cereal and toast.

Lunches are sandwiches, salads, pasta and leftovers

In the green house (the basement) look at the peas! Aren’t they fabulous?! I am really pleased with the grow lights so far.

How are you doing with your meals and keeping your costs down?

That’s it for now! Have a fantastic week 🙂 -MM

Published by marymargaretripley

I am a professional Bakery Manager at a privately owned grocery store. I also owned my own bakery for over four years. I have been baking for 15+ years professionally. I also teach canning and preserving classes and have been gardening since I was 5 years old. I live in Western, NY with my husband, teenage son, Bernie the Cat and Muffins the Hamster.

One thought on “Week 14 – What We are Eating and How Much We Spent on Groceries 2022

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hundred Dollars a Month

How I feed my family with $100 a month - gardening, frugal living, recipes - with fun along the way!

Gardening Nirvana

Sharing my journey in and out of the garden

The Snail of Happiness

small steps to a kinder world

Cocktails In The Library

Talking about great books while enjoying tasty libations!

Autumn Leaves & A Spring Breeze

Leading a happy and sustainable lifestyle

Midwest mattie

just living my best life in the midwest.

Sewing Beside the Sea

All things made with my needle and thread

thecraftycreek

Making and creating

Sewing Etc.

Sharing my adventures in sewing and needlearts

Debt Free Hopeful

“Love recognizes no barriers. It jumps hurdles, leaps fences, penetrates walls to arrive at its destination full of hope.” — Maya Angelou

theuntoldblogofeli

Outrageous mama saying Fuck It

The Journey to a Debt-Free Life

Reshaping your Financial Future

Cottage Garden Trio

The daily life and times of a thirty something couple and their toddler

McMuffins Gaming

From the Mind of a Gamer

Claire93's Blog

my little corner in blogland

Ever The Crafter

She, ever the crafter, kept on crafting

Emma's Craft Projects

Everyday craft inspirations

Bake. Make. Take (a trip!)

Celebrating the "funner" things in life...

Peas Romaine Calm

A simple, easy & cost effective approach to cooking!

%d bloggers like this: