What We Ate and How Much We Spent on Groceries – Week 1 of 52

Happy New Year! The new year started perfectly with January 1st being right on Sunday, which is of course my grocery shopping day.

I shopped mostly the sales this past week, using only the super coupons given in the weekly ad at one store and stocked up on meat at another.

Here are a few of the deals I got:

1-lb - store brand bacon - $3.99
1 box Kellogg's Special K Cereal - $1.99
1-8oz Shredded Moz Cheese - $2.19
1-Thomas's English Muffins - $2.69
22oz Folgers Coffee - $7.99
1- Kraft Mac and Cheese - $.99
1 bag of 5lb Potatoes - $2.48
Pack of Boneless Skinless Chicken Breast - $1.99/lb for $7.56 total
A huge pork butt roast for $1.79/lb for a $12.49 total
Yoplait yogurts were $.60 ea
Boneless beef Chuck Roast for $6.99/lb for a $21.18 total
and I picked up 2 packs of Pork tenderloin for $3.49/lb which totaled $13.61.

Grand Total for the week including all groceries was $152.38

I do have a tip for you, or rather something to observe the next time you shop BOGOs (Buy one, get one) deals. See what the price is for buying only one. Now in most stores you will not get the deal unless you purchase two. But here’s the kicker…they jack up the price so really they don’t lose out much.

Case in point above, if you didn’t buy 2 of these 12 oz packs of raspberries, blueberries or blackberries you would pay a whopping $10.49 per pack. However, after the BOGO sale, those same 12 oz containers might only be $8.99 at regular price. Needless to say I didn’t buy them. Yes, I would have gotten 24 oz of raspberries for $10.49 but I didn’t want to spend that much on raspberries regardless. When a store jacks the price up on a BOGO then lowers it the next week it just isn’t a true BOGO. Now at a store just 10 minutes away they actually have BOGOs where you can buy just one and get it for the half price. Not only do you actually get a true Buy One Get One but you can buy just one and it’s half the price of the original. I don’t know of any other store that does this. Do your own investigating and see if your local stores offer a true Buy One Get One.

This week’s meals:

Sunday: Beef roast with veggies and Italian bread
Monday: Crockpot Pork Roast with corn and potatoes
Tuesday: Crockpot meatloaf with garlic bread and green beans
Wednesday: Chicken and veggie stir fry
Thursday: Veggie beef soup with homemade blueberry muffins
Friday: A frozen Digiorno pizza which totally sucked. I think they have changed their recipe because it used to be good!
Saturday: We just ate leftovers

For lunches we ate tons of leftovers, cheese and crackers, PBJ sandwiches and one day I made nachos with leftover beef and beans and whatever sounded appropriate from the fridge. I even had an artichoke as a snack. It was huge! I just steamed it with fresh garlic tucked into the leaves and a drizzle of olive oil until it was soft and the leaves broke away from the bottom heart. That took me back to my childhood when we would eat fresh artichokes and pomegranates in the winter months. But I digress…

I have a ton of food to use this coming week in the fridges, pantry and freezers so our grocery bill should definitely be lighter.

How are you all doing with grocery prices right now? Aren’t egg prices insane?? See you next week -MM

Advertisement

Published by marymargaretripley

I am a professional Bakery Manager at a privately owned grocery store. I also owned my own bakery for over four years. I have been baking for 15+ years professionally. I also teach canning and preserving classes and have been gardening since I was 5 years old. I live in Western, NY with my husband, teenage son, Bernie the Cat and Muffins the Hamster.

3 thoughts on “What We Ate and How Much We Spent on Groceries – Week 1 of 52

  1. Our big buy this week was 40 pounds of pears at $1.69/pound. I remember when you waited for the $.99 sale, but now everything is limited to 5 pounds, so when we saw this price and unlimited, we decided to get them. 21 quarts on the shelf and a few on the table for dessert and/or snacks. We are pretty much eating from the pantry and freezer now, trying to replenish a few things after the holidays.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hundred Dollars a Month

How I feed my family with $100 a month - gardening, frugal living, recipes - with fun along the way!

Gardening Nirvana

Sharing my journey in and out of the garden

The Snail of Happiness

small steps to a kinder world

Cocktails In The Library

Talking about great books while enjoying tasty libations!

Autumn Leaves & A Spring Breeze

Leading a happy and sustainable lifestyle

Midwest mattie

just living my best life in the midwest.

Sewing Beside the Sea

All things made with my needle and thread

thecraftycreek

Making and creating

Sewing Etc.

Sharing my adventures in sewing and needlearts

Debt Free Hopeful

“Love recognizes no barriers. It jumps hurdles, leaps fences, penetrates walls to arrive at its destination full of hope.” — Maya Angelou

theuntoldblogofeli

Outrageous mama saying Fuck It

The Journey to a Debt-Free Life

Reshaping your Financial Future

Cottage Garden Trio

The daily life and times of a thirty something couple and their toddler

McMuffins Gaming

From the Mind of a Gamer

Claire93's Blog

my little corner in blogland

Ever The Crafter

She, ever the crafter, kept on crafting

Emma's Craft Projects

Everyday craft inspirations

Bake. Make. Take (a trip!)

Celebrating the "funner" things in life...

Peas Romaine Calm

A simple, easy & cost effective approach to cooking!

%d bloggers like this: